Son Haberler
Anasayfa / İşkur iş ilanları / Sigortasız çalışanlar ne yapmalı?
Sigortasız çalışanlar ne yapmalı?

Sigortasız çalışanlar ne yapmalı?

Sigortasız çalışan personeller ne yapmalı? Sigortalı personel çalıştırma kanuni bir zorunluluktur. Ancak kayıtdışı sigortasız personel ülkemizde çok yaygın.

Kayıtdışı Çalışanlar Ne Yapmalı?

Okurumuz Burhanettin Karaçam soruyor: “Patron altı aydır çalışıyor olmama rağmen beni sigortalı yapmadı. Ne yapmalıyım?”

Sayın okurumuz, sigortalı olarak çalışmak kanuni zorunluluktur.
Hizmet akdi veya iş sözleşmesi ile bir işverenin yanında çalışmaya başlayan kişinin yasal süresi içerisinde SGK’ya tescili ve adına her ay hizmet ve kazanç bildiriminde bulunulması zorunlu.

Ancak kayıtdışı ülkemizde çok yaygın durumdadır. Resmi rakamlara göre tarım dışında kayıtdışı oranı % 25, tarım sektörü de dikkate alındığında ise % 34 oranındadır.
Başka bir deyişle işverenler her iki çalışanından nerede ise bir tanesini SGK’ya bildirmeden sigortasız olarak çalıştırmaktadırlar.

Sigortasız olarak çalışanlar ne yapmalı açıklayalım.

SGK’ya Şikayette Bulunabilirsiniz

Sigortasız olarak çalıştırılan kişiler bu durumu SGK’ya şikayet edebilir.
Buna göre çalışanın SGK’ya ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Hattına yada dilekçe ile yapacağı şikayet sonrasında SGK Müfettişleri/Denetmenleri tarafından hizmetlerinizin kayıtlardan tespit edilmesi söz konusu olur. ALO 170 hattını aramak ücretsizdir.
İşyerinde çalıştığınız sırada gelecek bir Müfettiş/Denetmen geriye dönük olarak bir yıla kadar hizmetinizi tespit edebilir. Bunun için gelen Müfettiş/Denetmene beyan vermeniz ve imzalamanız yeterlidir.

Bir yıldan çok hizmetlerin tespiti için ise çalışanın elinde sigortasız çalıştığı dönemlere dair maaş bordrosu, resmi belge, maaş dökümü, noter belgesi, bankaya verilen maaş yazısı gibi “sonradan düzenlenebilir nitelikte olmayan” belgelerin olması gerekir.

Mahkeme Yoluyla Hizmet Tespiti

İkinci bir yol olarak çalışanların haklarını almak için yetkili İş Mahkemesi’ne “hizmet tespit davası” açması da mümkündür.

Bunun için de çalışanın işten ayrıldığı yılın sonundan itibaren beş yıllık süre içerisinde dava açması gerekir, yoksa dava açma hakkı zamanaşımına uğrar.
Beş yıllık süre, birden çok işyerinde çalışmışsanız her bir işyeri için işten ayrıldığınız tarih itibariyle ayrı ayrı hesaplanır.

Eğer beş yıllık süre geçtiyse hakim davayı zamanaşımından düşürür; geçmemişse inceler. İş mahkemesinin hakimi belge zorunlu olmadan şahitler yada sair deliller ile vicdani kanaatine göre hüküm kurabilecektir.

Ücreti Eksik Bildirilen de Var

Kayıtdışı istihdamın bir türü de çalışanların aldıkları gerçek ücret üzerinden değil, daha düşük ücretler üzerinden bildirilmesidir.
Ücretleri eksik gösterilen pek çok çalışan asgari ücret üzerinden sigortalı olarak bildirilmektedir.

SGK’ya ücretlerin eksik bildirilmesi çalışanların geleceğinden çalmak, yaşlılıktaki nafakasından kar etmektir.
Bu şekilde ücretleri aldıkları gerçek ücret üzerinden bildirilmeyen kişiler de SGK müfettişleri/denetmenleri yada mahkeme tarafından tevsik edilmesi kaydıyla eksik kazançlarını gerçek tutarına yükseltebilirler.

Sigortasız Günler Tespit Edilirse Ne Olur?

Mahkeme yoluyla yada SGK müfettişleri/denetmenlerinin raporları sonucu işyerinde çalışmasına karşın sigortalı olarak bildirilmediği tespit edilen çalışanların sigortasız çalıştırıldığı günler sigortalı hale gelir.

Bu sigortalının eksik bildirilen hizmet günleri tamamlanır yada eksik bildirilen maaş tutarları varsa bu tutarlar gerçek tutarına yükseltilir.

SGK tarafından bildirilmeyen hizmeti tespit edilenlere, eksik günleri hizmet dökümlerine eklenir. Böylece çalışanın hiçbir kaybı olmaz.

Eksik günleri emekli olabilmesi mümkün ise emeklilik tahsis talep tarihinden itibaren emekliliği de sağlanır. Yani sigortasız çalıştırılan kişi de hizmet günlerini ispatlar ise diğer emeklilik şartlarını da tamamladığı takdirde emekli olabilir.

Kişiyi sigortasız çalıştırdığı tespit edilen işverenlere ise bildirilmeyen prim tutarları gecikme cezası, gecikme zammı ve faizi ile birlikte yükletilir, sigortasız çalıştırılan her bir ay için de iki asgari ücret tutarında ceza uygulanır.

Kıssadan Hisse
“İnsanı büyük ya da küçük yapan kendi iradesidir.”
— Friedrich Schiller

Sorularınız için:

http://www.twitter.com/bunyaminesen

http://www.bunyaminesen.com

Emeklilik tarihini hesaplatmak isteyen okurlarımızın T.C. kimlik numarası, SSK sigorta sicil numarası, Bağ-Kur numarası, ay-gün-yıl olarak doğum tarihi, askerlik yaptığı ve terhis olduğu tarihleri, askerlik süresini, er olarak yada yedek subay olarak yaptığını, ilk işe giriş tarihi (ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlanılan tarih), hizmet dökümü, doğum borçlanması için çocukların doğum tarihlerini, özürlü ise özürlülük rapor oranını, vergi indirimi yazısı alıp almadığı bilgilerinin tümünü eksiksiz göndermeleri gerekmektedir. Tarihlerin ay, yıl ve gün şeklinde gönderilmesi gerekir.

ALINTIDIR : MEMURLARLAR.COM

Incoming search terms:

  • sigortasz ii altrmaya ikurun cezas
  • mebde çalışan sigortasız personel
  • sigortasız çalışma süresi
  • sigortasız çalıştığım günleri ispatlama
  • sigortasız çalıştığımı bildirdim
  • sigortasız işçi çalıştırma ihbarı
  • sigortasız personel çalıştırma cezası 2014
  • sigortasz altm gnleri ispatlama

Hakkında admin

Huseyin Demir. 1985 doğumlu. Aslen Mardin'li. İstanbul'da ikamet etmekte. Yalnız yaşamakta. 2000 yılından beri webmaster yapmakla beraber, bu tür işleri ticari boyuttan daha çok hobi olarak gören, insanlara yardımcı olmaktan mutlu olan bir insan..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>