Son Haberler
Anasayfa / İşkur iş ilanları / Geçici İşçilerin Çalışma Süresi Yeniden Düzenleniyor
Geçici İşçilerin Çalışma Süresi Yeniden Düzenleniyor

Geçici İşçilerin Çalışma Süresi Yeniden Düzenleniyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2009′da, işçi istismarına yol açacağı için veto ettiği kiralık işçi düzenlemesini yeniden Meclis’e getiriyor.

3+3 GELİYOR

Önceki düzenlemede 1 yıl olan geçici çalışma süresi 6 (3+3) ayı geçemeyecek. Zaman’ın haberine göre, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren düzenlemeyle izne ayrılan kişinin yerine bürolardan sağlanan işçinin çalıştırılması amaçlanıyor.

DÜZENLEME YASALAŞTIRILACAK

Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren düzenleme ile geçici süre ile izne ayrılan kişinin yerine istihdam bürolarından sağlanan işçinin çalıştırılması amaçlanıyor. İşverenin, günlük ya da saatlik işler için de istihdam büroları aracılığıyla geçici işçi çalıştırması sağlanacak. İşçi kiralama sisteminde çalışanın maaş, kıdem tazminatı, iş güvenliği, sigorta prim gibi yükümlülüklerini işveren yerine özel istihdam büroları üstleniyor. İşveren ise istihdam bürosuna ödeme yapacak. Sendikalar düzenlemeyi ‘kölelik düzeni meşrulaşıyor’ gerekçesiyle sert şekilde eleştiriyor. Hükümet yeni istihdam sağlayacağı, işverenin yükünü hafifleteceği ve kayıt dışını azaltacağı gerekçesiyle özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisini veren düzenlemeyi yasalaştırmak istiyor.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE MECLİS’E GELECEK

Çalışma Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde Meclis’e getirmeye hazırladığı pakette kıdem tazminatında fon sistemine geçilmesi, taşeron işçilerle ilgili düzenleme ve doğum teşvikleri başlıklarında pek çok madde var. Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren düzenleme de pakette yer alacak. Çalışma hayatında uzun yıllardır tartışılan ve sendikaların şiddetle karşı çıktığı düzenleme ile çalışma hayatının esnekliğe kavuşturulması amaçlanıyor. Çalışma Bakanlığı, Meclis gündemine getireceği düzenlemede itirazların önünü kesmek için pek çok iyileştirici adım atacak. Buna göre izne ayrılan bir çalışanın yerine alınacak geçici işçinin ücreti de önceki ile aynı olacak. İstihdam büroları aracılığıyla işe alınma süresi 1 yıl yerine 3+3 ay olmak üzere en fazla altı ay olacak. İşveren 6 aydan uzun süren işler için işçi kiralama yöntemine başvuramayacak. Bu durumda kalıcı olarak eleman çalıştırmak zorunda olacak.

Bu sistemde özel istihdam büroları, verilen hizmet karşılığında aldıkları ücretin bir kısmı ile işçinin maaş ve sigortasını karşılarken bir bölümü kendilerine kalacak. Bu nedenle sendikalar düzenlemeye sert tepki gösterip istihdam bürolarının işçi üzerinden kâr sağlayacağını iddia ediyor. İşçi kiralamaya ilişkin bir başka eleştiri noktası ise bu sistemin işverenin kalıcı istihdam sağlamasını önleyeceğine yönelik. Uzmanlar, geçici işleri istihdam bürolarından kiraladıkları işçiler eliyle yapan şirketlerin bu pozisyonlar için artık daimi eleman almayacağını belirtiyor.

GÜL, DÜZENLEMEYİ VETO ETMİŞTİ

Kiralık işçi düzenlemesi olarak ifade edilen özel istihdam bürolarına geçici iş ilişkisi kurma yetkisi veren düzenleme, ilk olarak Meclis’te kabul edilerek yasalaşmıştı. Ancak sendikaların yoğun kulisi üzerine yasayı inceleten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, düzenlemeyi veto etmişti. Gül, veto gerekçesinde yapılan düzenlemenin gerekçesi ile içeriği arasında bir çelişki doğduğunu belirtirken işçinin korunmasına yönelik kurallara kanunda yer verilmesini istemişti.

Türkiye İş Kurumu da işçi kiralama ile ilgili olarak bir rapor hazırlamıştı. Raporda; “Dünyada günde ortalama 4,5 milyondan fazla geçici işçi çalışmaktadır. Özel istihdam büroları, işsizlerin iş piyasasına kademeli olarak geçişini kolaylaştırmakta, işsizlik ile sürekli istihdam arasında köprü görevi görmektedir. 2004′te, geçici istihdam büroları vasıtasıyla, 20 bin firmada 2,5-3 milyon civarında işçi istihdam edilmiştir. Avrupa ülkelerinde ortalama yüzde 1,8′lik bir istihdam artışı sağlayan geçici işçilerin, ülkemizde de yaklaşık bir oranda ek istihdam sağlaması beklenmektedir.” deniyor.

Incoming search terms:

 • işkur geçici işçilere kadro son dakika haber 2014
 • işkur 9 ay çalışanın son durumu
 • işkur mersin tyçp son durum
 • tyçp 2014 mersin
 • tyçp çalışanlar ne olacak 2014
 • 2014 ekim ayı iskenderun işçi alımları olan yerler
 • ikur i ilanlar
 • orman işçileri 24 saat calışacakmı
 • işkurişilanı
 • bozyazı tyçp

Hakkında admin

Huseyin Demir. 1985 doğumlu. Aslen Mardin'li. İstanbul'da ikamet etmekte. Yalnız yaşamakta. 2000 yılından beri webmaster yapmakla beraber, bu tür işleri ticari boyuttan daha çok hobi olarak gören, insanlara yardımcı olmaktan mutlu olan bir insan..

13 yorum

 1. ben elbistan da ortaokul da tyçp li olarak çalışıyorum.bize kadro verilmeyecekmi.en azından süreklilik olsa duacınız oluruz.iyi günler…!

 2. tyçp de çalışanlar için yeni bir düzenleme varmı 2014 de.

 3. Merhaba ben bir tyçp belediye işçisi çalışanıyım bizim çalışma süremiz 29 03 2014 te bitiyor. O tarihten sonra acaba işimize devam edebilecekmiyim bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler

 4. 2014 te işkur dan işbaşı olacakmı mersin ilinin bozyazı ilçesinden lütfe cevap verirseniz memnun olurum

 5. mersin de işkur tyçp okullarda çalışma olacakmı

 6. lütfen duyarlı olalım doğurkanlığı bırakın

 7. muhammed ejder türkmen

  3 senedir iş kur bünyesinde tyçp elemanı olarak çalışıyorum bizimle ilgili kalıcı olma yönünde bir çalışma varmı

  • Ben trabzon akçaabat söğütlü fadih ünüverdesinte işkurlan çalışıyorum bizim durumumuz ne olaçak açaba çevab yazarsanız sevinirim 06.22.2014

 8. Sayin admin sorularimiza cvp alirsak seviniriz torba yasasinda tycp iskur calisanlarina islerinde süreklilik varmi

 9. Sondurum ne olaçak cevab bekliyorum

 10. Ben ahmet sikeci 2013.2014 de 9ay sezonlu çalışıyorum bizim durumumuz ne olaçak açaba çevab yazarsanız memnun olurum teşekür ederim

 11. 2013.2014sezenu işkurlan 9ay mevsimlik çalışıyorum bizim sondurum ne olaçak açaba çevab yazarsanız sevinirim teşekürler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>